Ceres

CeresCeres została odkryta 1 stycznia 1801 roku, przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Odkrył ją podczas poszukiwań gwiazdy. Ceres została tak nazwana na cześć bogini upraw polowych. Oryginalnie Piazzi nazwał ją Ceres Ferdinandea. Innym astronomom z całego świata nie podobała się jednak ta nazwa, dlatego została ona skrócona i obecnie ta planeta karłowata nazywa się Ceres.

Ceres znajduje się 415 milionów kilometrów od Słońca. Jest ulokowana w pasie planetoid pomiędzy Marsem, a Jowiszem. Od 1802 do 2006 roku była największą znaną planetoidą w Układzie Słonecznym. Około jedna trzecia masy pasa planetoid mieści się w Ceres. Kiedy w 2006 roku stworzono klasę planet karłowatych, Ceres idealnie pasowała do jej definicji. Obecnie jest ona najmniejszą znaną planetą karłowatą.

Ceres uformowała się około 4,5 miliarda lat temu, gdy formował się nasz układ planetarny. Ma około 950 kilometrów szerokości. Sądzi się, że jej wnętrze jest skaliste. Naukowcy uważają też, że gdzieś poniżej jej powierzchni może znajdować się płynna warstwa.

<<< Planety i planety karłowate
Wyrzutnia
Rakieta