Eris

ErisEris jest największą znaną planetą karłowatą w Układzie Słonecznym. Jest trochę większa od Plutona. Ma około 2400 kilometrów szerokości.

Eris została odkryta przez zespół astronomów z Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Mike Brown i jego zespół znaleźli ją w 2003 roku. Od 2005 roku identyfikowano ją, jako kolejną możliwą planetę w Układzie Słonecznym. W 2006 roku astronomowie zadecydowali, że Eris, podobnie jak i Pluton, nie powinny być nazywane planetami. Zarówno Eris jak i Pluton od tamtego czasu zaliczane są do planet karłowatych. Jest to specjalna nazwa przydzielana obiektom, które nie spełniają wszystkich wymogów, aby zostać uznanymi za planety.

Eris jest najbardziej odległym obiektem w Układzie Słonecznym, poznanym do tej pory. Znajduje się trzy razy dalej od Słońca niż Pluton. Jedno okrążenie Eris wokół Słońca zajmuje 557 lat ziemskich.

Obserwacje Eris doprowadziły do przypuszczeń naukowców, jakoby na powierzchni tej planety karłowatej występował zamrożony metan. Obserwowana Eris ma szary kolor. Jedynym księżycem Eris, jaki znamy, jest Dysnomia.

<<< Planety i planety karłowate
Wyrzutnia
Rakieta