Komety

KometaNaukowcy uważają, że komety są utworzone z materiału pozostałego po procesie tworzenia się Słońca i planet. Prawdopodobnie około 100 000 milionów komet krąży wokół Słońca. Niektóre komety orbitują na tej samej zasadzie co planety. Orbity komet zbliżają je bardzo blisko Słońca, a następnie oddalają je daleko od niego.

Komety są zbudowane z brudnego lodu, pyłu i gazu. Gdy kometa zbliża się do Słońca, część lodu zaczyna się topić. Wtedy wiatr słoneczny wypycha gaz i pył z komety, który został uwolniony po stopnieniu lodu. W taki sposób powstaje ogon komety. Za każdym razem, gdy kometa zbliża się do Słońca, jej fragment topnieje. Z czasem kometa całkowicie znika.

Kometa nie posiada własnego światła. Widzimy jednak jakby świeciła, ale jest to jedynie odbicie światła ze Słońca. Światło słoneczne odbija się w cząsteczkach lodu zawartych w komecie, na takiej samej zasadzie jak światło odbija się od lustra.

Kilka komet zbliża się tak blisko Ziemi, że jesteśmy w stanie zobaczyć je na niebie. Przykładowo kometa Halleya jest widoczna z Ziemi co 76 lat.

<<< Układ Słoneczny
Wyrzutnia
Rakieta