Kosmologia

KosmologiaKosmologia to dziedzina nauki, której zadaniem jest badanie ewolucji naszego Wszechświata. Naukowcy, którzy zajmują się kosmologią są nazywani kosmologami. Starają się oni dowiedzieć, jaki był Wszechświat miliardy lat temu i jaki jest teraz. Ich celem jest również zbadanie, jaki będzie w przyszłości, za miliardy lat.

Żeby zrozumieć Wszechświat, kosmologowie po pierwsze muszą poznać nasze miejsce w Kosmosie. Około 400 lat temu większość ludzi wierzyła, że Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata. Uważali, że Księżyc, Słońce i inne planety krążą wokół Ziemi. Prawdziwych faktów o naszej planecie nauczyli nas głównie: Galileusz, Isaac Newton i Mikołaj Kopernik. Obecnie wiemy, że Ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół Słońca, a wokół naszej planety krąży Księżyc.

Około 100 lat temu astronom Edwin Hubble wykonał obserwacje, które ukazały, że Wszechświat stale się rozszerza. Jest coraz to większy i większy! W związku z tym wiele kosmologów wierzy w tzw. teorię Wielkiego Wybuchu. Mówi ona, że Wszechświat powstał w wyniku wielkiej eksplozji, która nastąpiła 10 do 20 miliardów lat temu. Naukowcy twierdzą, że Kosmos nie istniał przed Wielkim Wybuchem. Jedni kosmologowie wierzą, że Wszechświat będzie się rozrastał już zawsze, inni znów twierdzą, że pewnego dnia zacznie się pomniejszać. Uważają, że będzie się kurczył tak długo aż przestanie istnieć. Nikt jeszcze nie wie, która z teorii jest prawdziwa.

By zrozumieć Wszechświat kosmologowie używają danych zebranych przy pomocy teleskopów i satelitów. Używają także komputerów by opracowywać swoje teorie. Każde nowe odkrycie pomaga im lepiej zrozumieć przyszłość, teraźniejszość i przeszłość Wszechświata.

<<< Wszechświat
Wyrzutnia
Rakieta