Księżyc

KsiężycKsiężyc przypomina pustynię z równinami, górami i dolinami. Występuje tam też wiele kraterów, które wyglądają jak dziury. Utworzyły się one w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca, bardzo szybko przemieszczających się obiektów kosmicznych. Na Księżycu nie ma powietrza, które potrzebne jest nam do oddychania. Niedawno znaleziono zamrożoną wodę na jego biegunach (na samej górze Księżyca i na samym dole). Lód ten występuje poniżej pyłu znajdującego się na powierzchni. Możliwe, że kiedyś w Księżyc uderzyła kometa, która pozostawiła tam tę zamrożoną wodę.

Naukowcy twierdzą, że Księżyc utworzył się w wyniku zderzenia Ziemi z innym obiektem kosmicznym. W wyniku tak silnego uderzenia duży odłamek materiału skalnego mógł zostać wyrzucony w kosmos i utworzyć Księżyc. Powstał on bardzo dawno temu i krąży po owalnej orbicie wokół Ziemi.

Księżyc jest troszkę nierówny. Jego skorupa jest grubsza po jednej stronie a cieńsza po drugiej. Jest dużo mniejszy niż Ziemia, jednakże jego pole grawitacyjne może wpływać na pływy morskie, czyli podnoszenie się i opadanie poziomu wody w oceanach na Ziemi.

Obserwując Księżyc z Ziemi zawsze widzimy jego tę samą stronę. Musielibyśmy wybrać się na wycieczkę w kosmos żeby obejrzeć jego drugą stronę.

<<< Układ Słoneczny
Wyrzutnia
Rakieta