Mars, czyli czerwona planeta

MarsTemperatura na Marsie może być bardzo zimna. Nawet w jego najcieplejsze dni, Mars nadal może być bardzo chłodnym miejscem. U góry i na dole planety znajdują się, tak samo jak na Ziemi, bieguny. Podczas marsjańskiej zimy na biegunach mogą występować pokrywy lodowe.

Na powierzchni Marsa wylądowało kilka sond kosmicznych. Sondy te zostały wysłane przez Stany Zjednoczone w celu zbadania planety. Dokonywały one eksperymentów na atmosferze i powierzchni Marsa. Odkryto że gleba zawiera w składzie glinę, która jest bogata w żelazo. To właśnie dzięki żelazu w glebie planeta ta ma czerwony kolor.

Na Marsie występuje wiele kraterów, które zostały utworzone w wyniku kolizji z planetą meteorytów i asteroidów. Posiada też kilka wulkanów, które należą do najwyższych w całym układzie Słonecznym i dolin, które z kolei należą do najgłębszych w całym Układzie Słonecznym. Wokół Marsa krążą dwa księżyce, których nazwy to Fobos i Deimos. Mają one niezwykłe kształty. Naukowcy uważają, że księżyce te były niegdyś asteroidami, które zostały przechwycone przez pole grawitacyjne Marsa.

<<< Planety i planety karłowate
Wyrzutnia
Rakieta