Pas asteroid

Pas asteroidAsteroida lub inaczej planetoida, to kawałek skały. Może być uważana, jako pozostałość po procesie tworzenia się Słońca i wszystkich planet. Większość asteroid w Układzie Słonecznym krąży wokół Słońca, znajdując się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Ten obszar nazywany jest czasem „pasem planetoid”. Dla ułatwienia pomyśl, że pas asteroid to wielka autostrada tworząca okrąg wokół Słońca. Asteroidy natomiast są samochodami przemieszczającymi się po niej. Czasami niektóre asteroidy, tak samo jak i samochody, mogą się ze sobą zderzać. Gdy do tego dojdzie, asteroidy mogą rozpaść się na mniejsze kawałki. Naukowcy twierdzą, że występowanie większości planetoid jest wynikiem kolizji pomiędzy większymi skalistymi ciałami kosmicznymi.

Planetoidy mogą mieć szerokość od niecałego metra do setek kilometrów. W pasie asteroid mieści się prawdopodobnie co najmniej 40 000 asteroid o wielkości przekraczającej 1km.

Jeśli asteroida zostanie schwytana przez pole grawitacyjne planety, może wyjść z pasa planetoid i powędrować na orbitę planety, gdzie będzie krążyć, jako księżyc tej planety.

<<< Układ Słoneczny
Wyrzutnia
Rakieta