Pluton, czyli pierwsza planeta karłowata

PlutonPrzez wiele lat Plutona uznawano za najdalszą znaną planetę od Słońca. W 2006 roku astronomowie przeklasyfikowali Plutona na planetę karłowatą. Ta zmiana była konieczna, ponieważ nie jest on podobny do pozostałych ośmiu większych planet.

Pluton ma bardzo wyjątkową orbitę. Raz na 248 ziemskich lat, Pluton zakręca do środka orbity Neptuna i pozostaje tam przez dwadzieścia lat. Podczas tych dwudziestu lat, Pluton jest bliżej Słońca niż Neptun. Pluton posiada atmosferę, kiedy znajduje się bliżej Słońca. Jest to rezultatem metanu i azotu, które zwykle są zamarznięte na biegunach, ale w tym czasie rozgrzewają się i odmarzają. Kiedy ulegną rozmrożeniu, wznoszą się i chwilowo formują atmosferę. W czasie oddalania się Plutona od Słońca, jego atmosfera ponownie zamarza i opada ponownie na powierzchnię przy biegunach tej planety karłowatej.

Pluton obecnie posiada trzy nazwane księżyce. Największym z nich jest Charon, który jest o połowę mniejszy od Plutona. W 2005 roku astronomowie wykryli kolejne dwa księżyce należące do Plutona. Zostały one nazwane Nix i Hydra. Niedawno wykryto dwa kolejne księżyce, które krążą wokół Plutona, które muszą zostać jeszcze potwierdzone i nazwane.

<<< Planety i planety karłowate
Wyrzutnia
Rakieta