Podróże kosmiczne

Podróże kosmiczneKosmiczna era rozpoczęła się w 1957 roku, kiedy to Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę o nazwie Sputnik 1. W 1957 roku również został wystrzelony Sputnik 2, na którego pokładzie znajdował się pies o imieniu Łajka. Był on pierwszym zwierzęciem, które orbitowało wokół Ziemi. W 1961 roku pierwszym człowiekiem, który pilotował statek kosmiczny został Jurij Gagarin. Został on wystrzelony na pokładzie Wostok 1 przez Związek Radziecki. Później w tym samym roku, Alan Shepard pilotował statek kosmiczny jako pierwszy Amerykanin, a po nim w 1962 roku John Glenn 3-krotnie okrążył Ziemię.

W 1963 roku, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rozpoczęły wyścig, aby stać się pierwszym państwem, które wyśle człowieka na Księżyc. Wygrały Stany Zjednoczone w 1969 roku, kiedy to dzięki misji Apollo 11, Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali w module księżycowym Eagle i stanęli na powierzchni Księżyca.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki utworzyły także stacje kosmiczne, które krążą po orbicie wokół Ziemi. Te kosmiczne konstrukcje służą zarówno jako dom jak i laboratorium dla „kosmicznych podróżników”, którzy znajdują się na tych stacjach.

Stany Zjednoczone zaprojektowały i wystartowały w 1981 roku pierwszy załogowy statek kosmiczny wielokrotnego użytku (wahadłowiec kosmiczny) - Space Shuttle. Od tamtego czasu różne promy kosmiczne wykonały więcej niż 100 lotów w kosmos.

<<< Tematy kosmiczne
Wyrzutnia
Rakieta