Stacje kosmiczne

Stacje KosmiczneStacje kosmiczne są wielkimi przemieszczającymi się satelitami, pozostającymi w kosmosie przez wiele lat. Zmieniające się załogi astronautów mieszkają tam i pracują. Zwykle astronauci pozostają na pokładzie przez kilka tygodni lub miesięcy. Zdarza się, że niektórzy pozostają na dłużej, nawet na rok.

Skylab

14 maja 1973 roku Stany Zjednoczone wystrzeliły bezzałogową stację kosmiczną – Skylab. Została ona zaprojektowana, aby służyć jako laboratorium dla astronautów i lotnisko dla statków kosmicznych. Trzy różne załogi astronautów spędziły w sumie ponad 3000 godzin, wykonując doświadczenia na pokładzie Skylab. Jednym z obszarów badań jest dowiedzenie się, jakie skutki wywołuje na organizm człowieka życie w kosmosie. Załogi Skylab spędziły na pokładzie w sumie 171 dni, 15 godzin i 14 minut, krążąc wokół Ziemi. Okrążyli naszą planetę 2,476 razy. Stacja kosmiczna Skylab powróciła do atmosfery ziemskiej i spaliła się w 1979 roku.

Mir

Rosyjska stacja kosmiczna Mir krążyła wokół Ziemi przez 15 lat. Podczas tego czasu służyła jako dom w kosmosie dla astronautów z różnych części świata. Mir była utworzona z różnych części, tak zwanych modułów, które można było przenosić podobnie jak klocki. Kształt tej stacji kosmicznej i rozmiar mógł być zmieniany tak, aby pasował do różnych prowadzonych testów. Pierwszy moduł stacji został wystrzelony w 1986 roku. Mir krążyła wokół Ziemi do 23 marca 2001 roku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (MSK)

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna obecnie znajduje się na orbicie. W jej budowie brały udział: Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Japonia, Brazylia oraz 11 państw z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy zostanie ukończona jej budowa, stanie się największą stacją kosmiczną, jaka kiedykolwiek istniała. Jej rozmiary będą wynosiły około 109 m w poprzek i 88 m długości. Do orbitującej wysoko ponad Ziemią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mogą dotrzeć wahadłowce i inne statki kosmiczne, by dostarczać kosmonautów i zaopatrzenie. MSK posiada laboratoria naukowe, które pozwala astronautom na eksperymenty związane z lekami, materiałami budowlanymi i tworzeniem lepszych zegarów. MSK stale obserwuje też Ziemię w poszukiwaniu wzorów pogodowych i zmian w środowisku na naszej planecie.

<<< Podróże kosmiczne
Wyrzutnia
Rakieta